.

czwartek, 10 marca 2016

NISKOBUDŻETOWY REMONT MIESZKANIA POD WYNAJEM CZ.3 - PODSUMOWANIEDzisiaj trzecia, ostatnia już część dotycząca tego, jak niskim kosztem przystosować mieszkanie pod wynajem. Na początku planowałyśmy, że zamieścimy w tym wpisie jedynie odświeżone kuchnię i łazienkę, ale uznałyśmy, że dołączymy też parę innych porad praktycznych.

Zaczniemy od wspomnianej wyżej łazienki. Pokazywałyśmy wam już, jak można w łatwy i tani sposób uzyskać efekt kafelków bez ich kładzenia (TU). Co jednak, kiedy kafelki są już położone, ale nam nie odpowiadają? To proste – trzeba je przemalować. 


ŁAZIENKA


ETAP I: PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI


Malowanie łazienki, w której nie ma okien i której nie da się podczas malowania wietrzyć, nie należy do jakichś szczególnych przyjemności. Dlatego nie utrudniajmy sobie tego zadania jeszcze bardziej i zacznijmy od naprawdę dokładnego przygotowania. Najpierw kafelki należy umyć i spłukać wodą, poczekać aż wyschną. Następnie trzeba je dokładnie odtłuścić acetonem  – elementy tłuste zmniejszają przyczepność farby, przez co mogą nam zostać nie pokryte elementy.

ETAP II: PRZYGOTOWANIE FARBY


Do malowania ścian wybrałyśmy farby renowacyjne V33. Do kafelków użyłyśmy farbę wodoszczelną płytki ceramiczne, natomiast do podłogi super przyczepność podłogi. Wybór kolorów jest niestety dość ograniczony, ale firma nadrabia to jakością.
Farbę trzeba dokładnie wymieszać, żeby uzyskała równomierny kolor i konsystencję. Zarówno w tej do płytek, jak i w tej do podłóg, znajduje się wewnątrz opakowania przyklejony dodatkowy składnik. Należy go w całości wlać do farby i jeszcze raz dokładnie wymieszać. 

ETAP III: MALOWANIE


Malowanie zaczęłyśmy od obrzeży pomieszczenia i wszystkich trudno dostępnych miejsc – najlepiej zrobić to za pomocą pędzla. Następnie całość powierzchni pomalowałyśmy wałkiem. Może okazać się, że już po położeniu pierwszej warstwy otrzymamy zadowalający nas efekt, ale dla pewności i tak warto nałożyć drugą. Dzięki temu zwiększymy odporność farby. Pamiętajcie, żeby ze wszystkimi poprawkami wstrzymać się, aż farba całkowicie wyschnie! Podłogę malujemy rzecz jasna na samym końcu J

Ponieważ malowana przez nas łazienka była bardzo mała, wybrałyśmy jasny kolor, żeby optycznie ją powiększyć. Żeby jednak nie było zbyt nudno, postanowiłyśmy dodać ożywcze turkusowe elementy. Jeżeli też się na to zdecydujecie, poczekajcie, aż dokładnie wyschnie nałożona druga warstwa bazowego koloru. Wtedy należy taśmą malarską wykleić wzory, jakie chcemy uzyskać i pomalować na dowolnie wybrany kolor.

ETAP IV: DODATKI


Na samym końcu pozostaje jedynie wybór odpowiednich dodatków. Ponieważ była to łazienka w mieszkaniu na wynajem, zrezygnowałyśmy z wszystkich ozdób, które zabierają miejsce. Powiesiłyśmy jedynie trzy lustra z Ikea. Żeby łazienka była bardziej użytkowa zawiesiłyśmy też zasłonkę prysznicową na wannie.KUCHNIA

Kuchnia w tym mieszkaniu prezentowała się na szczęście na tyle dobrze, że nie wymagała poważnych zmian, takich jak wymiana szafek czy malowanie. Wystarczyło jedynie dodać parę drobiazgów. Na ścianach powiesiłyśmy obrazki przedstawiające przetwory. Na stół położyłyśmy ceratę i podkładki, a w oknie powiesiłyśmy uszytą zasłonę w kratkę. 


PODSUMOWANIE PRAC

Czas na podsumowanie prac, jakie należy po kolei wykonać, żeby przygotować mieszkanie do wynajmowania.

1.    Sprzątanie i wyrzucanie zużytych mebli. Pamiętajcie jednak, że chociaż wiele mebli może na pierwszy rzut oka wydawać się nic niewarte i zwyczajnie brzydkie, to wystarczy trochę wyobraźni i farby, żeby to zmienić.
2.  Zależnie od tego, w jakim celu chcecie wynajmować mieszkanie, mogą być potrzebne prace adaptacyjne. Kiedy wynajmujecie je na pokoje warto do nich wstawić drzwi zamykane na klucz. Można też wtedy przemyśleć, czy nie opłaca się wam z dużego pokoju zrobić dwóch mniejszych, tak jak my TUTAJ.
3.    Home staging, czyli ostateczne przygotowanie mieszkania pod wynajem, między innymi za pomocą dodatków. 4.       Na sam koniec warto praktycznie wyposażyć mieszkanie. Nie może w nim zabraknąć:

- akcesoriów do sprzątania (mop, miotła, zmiotka, szczotki do mycia, gąbki, startowy zestaw środków czystości)
- AGD ( mikrofalówka, czajnik, lodówka, odkurzacz, pralka, żelazko)
- rzeczy takich jak deska do prasowania, suszarka do ubrań
- podstawowy zestaw naprawczy (młotek, śrubokręt)

PODSUMOWANIE KOSZTÓW


4 komentarze:

  1. Świetny efekt za 1500 !!! wow !! takie mieszkanie powinno wynając się od razu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny efekt za 1500 !!! wow !! takie mieszkanie powinno wynając się od razu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajna metamorfoza łazienki. Zastanawiałam się na tą "turkusową" farbą, ale we wzorniku wyglądała mi bardziej na niebieską :(, a jakie jest Twoje wrażenie?

    OdpowiedzUsuń