.

piątek, 12 lutego 2016

ŁAZIENKA: JAK UZYSKAĆ EFEKT PŁYTEK ZA POMOCĄ PANELI DEKORACYJNYCH W WEEKENDCzy myśleliście kiedyś o samodzielnym remoncie  łazienki? Ja tak. I zawsze przechodziły mnie ciarki na myśl o kładzeniu kafelków. Wydaje mi się to bardzo skomplikowane oraz dość drogie - płytki, fugi, kleje… Nie ma mowy!


Gdy natrafiłyśmy na tę łazienkę, a nasz budżet na metamorfozę był naprawdę niewielki, trzeba  było coś wymyślić. Pojawił się pomysł:  panele dekoracyjne, czyli efekt płytek bez ich kładzenia. Jednym słowem - coś dla nas!

Wybrałyśmy panele firmy VOX  z uwagi na dużą różnorodność wzorów. Wśród nich były takie, które po położeniu na ścianę wyglądają jak płytki. A dodatkowo była promocja: 22,18 zł/m² zamiast 29,59zł/m². Bierzemy!


Od razu pojawiło się pytanie - ale jak się to montuje?

Na stronie internetowej VOX znalazłyśmy taki filmik:

Panele przyczepia się do zbudowanego wcześniej stelaża z listewek. Wydawało nam się, że to dość tanie i szybkie rozwiązanie, więc ruszyłyśmy do dzieła.

ETAP I: DOKŁADNE WYMIERZENIE I PRZYCIĘCIE PANELI I LISTEW

Wszystkie panele i listwy, na których chcesz je zamontować, musisz dokładnie wymierzyć, a następnie przyciąć. Do drewnianych listew wystarczy piła, a do paneli zwykły nóż do tapet - na szczęście bardzo łatwo się je tnie.

Mąż  zrobił nam takie oto rusztowanie, do którego przypinałyśmy panele w poziomie. Stelaż jest przymocowany do ściany za pomocą kołków rozporowych.


Niestety. Rozwiązanie to okazało się bardzo kiepskie do łazienki, gdzie wychodząc z wanny opieramy się o ściany. Przestrzeń, która powstała pomiędzy panelem a ścianą sprawiała, że położone listwy wydawały się niestabilne. Dlatego bardzo ważny jest dodany przez nas etap II.

ETAP II: MONTOWANIE SKLEJKI NA STELAŻU Z LISTEW

Ponieważ jakoś trzeba było wypełnić powstałą przestrzeń, postawiłyśmy na sklejkę wodoodporną. Najpierw również trzeba ją dokładnie powymierzać i poprzycinać. Następnie za pomocą wkrętów łączymy sklejkę z listwami.


ETAP III: MONTOWANIE PANELI DEKORACYJNYCH

Gdy mamy już przymocowaną sklejkę, wystarczy za pomocą takera tapicerskiego i zszywek poprzypinać do niej panele. Zszywek oczywiście nie będzie widać – na brzegach mamy zostawioną specjalną przestrzeń do montażu, która następnie jest zakrywana kolejnym panelem.


Wannę również zabudowaliśmy sklejką wodoodporną, którą przeczepiłyśmy za pomocą kołków rozporowych i kątowników do ściany. Do sklejki przykleiłyśmy panele klejem montażowym. Rozwiązanie z przyklejaniem paneli okazało się bardzo skuteczne i następnym razem wszystkie panele będziemy montować na klej bezpośrednio do ściany.


ETAP IV: WYKOŃCZENIE NAROŻNIKÓW

W narożnikach kładziemy listwę wykończeniową (u nas również z VOX’u), która dzięki specjalnym nacięciom  łatwo się dostosowuje.ETAP V: KŁADZENIE SILIKONU

Na koniec pozostaje nałożenie za pomocą pistoletu silikonu sanitarnego na łączenia pomiędzy wanną, a panelami. Dzięki temu zapobiegniemy ściekaniu wody za wannę.


Podsumowanie wydatków

Panel ścienny MODERN VOX
Kolor: antracyt
2 paczki
119 zł
Panel ścienny MODERN VOX
Kolor: srebrny
2 paczki
119 zł
Sklejka wodoodporna

60 zł
silikon

12 zł
Listewki do montażu

20 zł
Razem

330 zł2 komentarze:

  1. A co sądzisz o tej ofercie https://pawotex.com/listwy-dylatacyjne/, sam stoje własnie przed zakupem i od kilku dni przeglądam różnego rodzaju oferty i właśnie ta najbardziej mnie zaciekawiła.

    OdpowiedzUsuń