.

poniedziałek, 16 maja 2016

PÓŁKI ZE SKRZYNEK PO OWOCACH: BETON, CZERŃ I ZŁOTO


Meble ze skrzynek czy palet nie tracą na popularności. Można z nich zrobić wszystko – regały, stoły, siedziska... My dziś mamy dla was przepis na prostą półkę. Ponieważ skrzynki są po owocach, zostajemy w klimatach kulinarnych – półka jest na książki kucharskie.

Będzie skrzynka, będzie beton, będzie czerń i będzie złoto. Wszystko, co lubimy najbardziej.

Potrzebujecie:

- jedną skrzynkę po owocach
- szlifierkę, papier ścierny lub gąbkę do ścierania
- piłę
- wkrętarkę i parę wkrętów do drewna
- farby w wybranym kolorze
- lakier bezbarwny

No to zaczynamy J

ETAP I : SZLIFOWANIESkrzynkę trzeba oszlifować bardzo dokładnie. Może wystawać z niej sporo drzazg i zadziorów. My zrobiłyśmy to za pomocą szlifierki elektrycznej, ale jeśli takiej nie macie, śmiało możecie wykorzystać papier ścienny lub, jeszcze lepiej, gąbkę do ścierania.

ETAP II: PRZYCINANIEZ jednej skrzynki możemy zrobić dwie półki na książki – trzeba ją przeciąć na pół. Z resztek można zrobić wzmocnienie boków półki.

ETAP III: SKRĘCANIEŻeby całość była stabilna skręcamy półkę wkrętami. Deski najlepiej najpierw nawiercić małym wiertłem do drewna, a dopiero potem użyć wkrętów – dzięki temu nie pękną. 

ETAP IV: MALOWANIE Tu już możemy się popisać i zrobić z półkami czego tylko dusza zapragnie. U nas jest to beton, czerń, biel i złoto. Na początku półki w całości zostały pomalowane szarą farbą. Po całkowitym wyschnięciu wykleiłyśmy taśmą malarską wzory geometryczne i pomalowałyśmy je na biało i czarno. Żeby trochę wszystko ożywić dodałyśmy złote trójkąty i po jednej złotej deseczce. Po wyschnięciu farby półki lekko przeszlifowałyśmy papierem ściennym, żeby dodać jej nieco charakteru.

ETAP V: LAKIEROWANIE


Ponieważ półki będzie wisieć w kuchni, gdzie jest wilgoć i tłuszcz, zostały polakierowane satynowym lakierem bezbarwnym na bazie wody.


Koszt wykonania jednej półki – koszt skrzynki, paru wkrętów i wybranych farb, chyba, że macie to wszystko w domu. U nas było to ok. 6 zł J 


8 komentarzy:

 1. Efekt końcowy super! Tylko to szlifowanie (jeśli się chce uzyskać gładka powierzchnię) zajmuje sporo czasu, ale jak widać warto! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! U nas szlifierka obrotowa daje radę:)

   Usuń
 2. Piękne półki ale zaintrygowała mnie kuchnia bardzo ładne zestawienie kolorystyczne można zobaczyć jej zdjęcia :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. Niestety fronty szafek poszły do lakierni do poprawki i całość będzie dopiero za 2-3 tygodnie. Także na zdjęcia kuchni trzeba poczekać :(.

   Usuń
  2. czekam z niecierpliwością

   Usuń
 3. bardzo fajne półeczki! a jak wieszaliście je na ścianie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszymy się, że się podoba:) Przykręcone są na dużą śrubę od środka.

  OdpowiedzUsuń