.

czwartek, 5 maja 2016

ZAKŁAD, CZYLI GDZIE MOGĄ SIĘ PODZIAĆ MAJSTERKOWICZE Z POZNANIA I NIE TYLKO


Marzycie o miejscu, w którym możecie nauczyć się odnawiać meble, szyć, zrobić swój własny regał w warsztacie stolarskim czy wydrukować coś w 3D? Gdzie możecie podskoczyć i naprawić ułamaną nogę od stołu? Niewiele jest takich miejsc. W Poznaniu do niedawna można było to wszystko zrobić w Zakładzie. Niestety, czas przeszły mówi sam za siebie, stąd dziś trochę o tym, jak sprawić, żeby znowu to było możliwe.

Kto zna Poznań, na pewno zna Jeżyce. Ale nie każdy kto zna Jeżycie, zna stare, postindustrialne przestrzenie przy ulicy Wawrzyniaka, gdzie przez ponad 100 lat mieściła się drukarnia. To właśnie tam w 2014 roku powstał Zakład. Na Zakład składają się warsztaty: stolarski, ślusarski, krawiecki, elektroniczny i druku 3D. Każdy może (mógł) przyjść i skorzystać z maszyn, żeby stworzyć coś swojego. Dodatkowo organizowane były przeróżne warsztaty – od renowacji mebli po szlifierkę. Jak widzicie, niesamowita inicjatywa tworzona przez niesamowitych ludzi z pasją.


Niestety. Cały kompleks przy ulicy Wawrzyniaka został sprzedany i Zakład (oraz wszyscy inni najemcy) muszą się stamtąd wynieść. Ponieważ ich inicjatywna cieszy się w Poznaniu dużą popularnością, postanowili znaleźć nowe miejsce i kontynuować swoje działania. Jeśli się uda, to na jeszcze większą skalę. I tu przechodzimy do najważniejszego. Każdy z nas może mieć w tym udział!

Ekipa Zakładu zbiera pieniądze na https://polakpotrafi.pl/projekt/zaklad  
Wiecie na czym polega finansowanie społecznościowe? Osoby, które zbierają na jakiś cel, wyznaczają budżet, który jest im potrzebny, żeby go zrealizować. Każdy z nas dorzuca tyle, ile może/chce. Jeśli uda się im uzbierać całą kwotę, wtedy jest ona im wypłacana. Jeśli nie, nie dostają nic, a wpłacone pieniądze do nas wracają. Teraz najlepsza część. Wybierając kwotę, jaką chcemy wesprzeć daną inicjatywę, wybieramy równocześnie nagrodę, jaką za to chcemy otrzymać! Czyż to nie jest świetne? Pomagamy, przykładamy się do realizacji czegoś wartościowego i jeszcze nas za to nagradzają. 

Przy wsparciu Zakładu możecie otrzymać na przykład:

- „Zrób to sam”: zestaw z instrukcją jak zrobić świecznik z drewna
- warsztaty introligatorskie z Oficyną Peryferia
- Dzień z DESKĄ! Sprawdź, jak pracuje się przy renowacji mebli
- indywidualne warsztaty ze spawania
-  miesięczny abonament na korzystanie z usług Zakładu

Oraz stoliki, torby, zrobioną biżuterię, wydruki i wiele, wiele innych. 
Nagród do wyboru jest naprawdę cała masa i zaczynają się już od 10 złotych! Oczywiście, można wpłacić też symboliczną złotówkę.

Do końca akcji zostały trzy dni i jeszcze trochę pieniędzy do uzbierania. Dlatego Poznaniacy i nie tylko – wskakujcie na Polak Potrafi i sprawcie, że Zakład znowu będzie miał was gdzie gościć. 


 (wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Zakładu)

2 komentarze:

  1. Zakład wsparłam już na początku zbiórki i - jako kulturoznawca i Poznanianka - mocno trzymam za inicjatywę kciuki! Obecnie brakuje im niecałych 20tys, w mediach wreszcie ruszyło, więc mam nadzieję, że ludzie jeszcze dorzucą i po prostu... o Zakładzie się dowiedzą, bo to fantastyczna rzecz, która nie tylko integruje lokalną społeczność, ale również pozwala kreatywnie i pożytecznie (np. dla samorealizacji) spędzić czas wolny.
    Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkam na Jeżycach i nigdy nie słyszałam o tym miejscu...

    OdpowiedzUsuń