.

poniedziałek, 8 lutego 2016

ENTLICZEK-PENTLICZEK, MALOWANY STOLICZEK: JAK ODMIENIĆ STÓŁ I KRZESŁA TAPICEROWANE ZA POMOCĄ FARBY KREDOWEJ


Jaki jest jeden z najważniejszych elementów każdego domu? Ten, przy którym spędza się najwięcej czasu wspólnie, gdzie się je, odrabia z dziećmi lekcje, biesiaduje z gośćmi. Stół. Musi być w miarę duży i musi pasować do reszty przestrzeni. Żeby siedzenie przy nim było przyjemnością potrzebne są też odpowiednie krzesła: wygodne, dobre dla kręgosłupa i – tak byłoby idealnie – ładne. Często jednak mamy duży, fajny stół, wygodne krzesła i jest tylko jeden minus – są brzydkie. A znalezienie nowych, wygodnych i nam odpowiadających wcale nie jest proste. Dużo łatwiejsza okazuje się renowacja tych, które posiadamy, nawet włączając w to  tapicerowanie. A my dziś pokażemy wam jeszcze łatwiejszy sposób. Malowanie farbą kredową.

ETAP I: PRZYGOTOWANIE MEBLI

Tak jak przy renowacji każdego innego mebla, tak i przy krzesłach na początku trzeba pamiętać o dokładnym ich odtłuszczeniu. Następnie wyciągamy siedziska i – jeśli są – oparcia. Nie powinno to być zbyt trudne, na ogół siedziska przyczepione są za pomocą paru wkrętów. Jeśli coś było przybite za pomocą gwoździ to pamiętajmy, żeby je wszystkie dokładnie powyciągać kombinerkami. Gdy już mamy tylko szkielet krzesła, ścieramy całą powierzchnię papierem ściernym. 


ETAP II: MALOWANIE DREWNIANEJ CZĘŚCI KRZESŁA

Gdy już wszystkie krzesła mamy przygotowane, możemy przystąpić do malowania. My użyłyśmy farby renowacja KUCHNIA&MEBLE KUCHENNE V33. Ponieważ tym razem, w przeciwieństwie do postarzanej komody zależało nad na tym, żeby powierzchnia była pokryta równomiernie, nasze krzesła musiałyśmy pomalować dwa razy. Za pierwszym razem zrobiłyśmy to pędzlem, żeby dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Drugą warstwę nałożyłyśmy już małym wałkiem. Przy malowaniu musicie uważać, żeby nie zostawały zacieki. 


ETAP III: MALOWANIE CZĘŚCI TAPICEROWANYCH

W czasie, kiedy schną szkielety krzeseł, możemy zabrać się za malowanie części tapicerowanych. W tym celu należy użyć farby kredowej, w naszym przypadku była to farba kredowa do stylizacji mebli VITTORINO, kolor świeża mięta. W zależności od materiału, który chcemy pokryć, mogą być potrzebne jedna lub dwie warstwy. U nas, ze względu na nieregularność wzorów i grubość tapicerki, były dwie. Warstwy nanosiłyśmy jedna po drugiej. Aby farba dobrze kryła, należy ją trochę rozcieńczyć lub użyć  mokrego pędzla (wtedy najlepiej mieć pod ręką naczynie z wodą, w którym co jakiś czas będziemy moczyć pędzel – dzięki temu farba będzie rozcieńczana na bieżąco). My rozcieńczyłyśmy ją tylko trochę, ponieważ zależało nam na intensywnym kolorze. 


ETAP IV: WOSKOWANIE       

Po wyschnięciu farby za pomocą miękkiej szmatki na elementy malowane farbą kredową nałożyłyśmy wosk bezbarwny ANNIE SLOAN Soft WAX - Clear. Dzięki temu powierzchnia została zabezpieczona i nie będzie farbować. Tkanina na siedziskach stała się bardziej mięsista i przypomina skórę. Jeśli chcemy uzyskać połysk należy wypolerować nawoskowany materiał np. kawałkiem materiału. 

ETAP V: SKŁADANIE KRZESEŁ

Kiedy wszystkie elementy już wyschną, możemy złożyć krzesła z powrotem. Na którymś etapie może okazać się, że chcemy zrezygnować z jakiegoś elementu krzesła. My postanowiłyśmy, że nie są nam potrzebne tapicerowane oparcia. Na szczęście zdecydowałyśmy się na to na samym początku naszej pracy z krzesłami, dzięki czemu nie malowałyśmy ich na marne ;)

STÓŁ

Metamorfozie poddałyśmy nie tylko krzesła, ale też stół. Połączyłyśmy w nim dwie techniki: przecierki (na brzegach stołu oraz nogach) i malowania farbami kredowymi, a następnie pokryłyśmy woskiem dla zabezpieczenia. Blat stołu pomalowałyśmy wyżej wymienioną farbą KUCHNIA&MEBLE KUCHENNE V33, a rant i nogi tą samą farbą, co tapicerkę krzeseł. Dodatkowo, żeby trochę go ożywić, wprowadziłyśmy ciemniejszy kolor w bardzo małej ilości – dzięki czemu nie przytłoczył on mebla, a nadał mu tzw. „pazur”. Aby wzmocnić blat polakierowałyśmy go wodnym lakierem bezbarwnym, którego resztkę miałyśmy w domu.

SALON WYDATKI - krzesła i stół


farba kredowa turkusowa do malowania siedzisk tapicerowanych
oraz turkusowych elementów stołu
farba kredowa Farba kredowa do stylizacji mebli Vittorino 1 l kolor świeża mięta
60 zł
wosk
Wosk bezbarwny ANNIE SLOAN ½ litra  55 zł
30  zł
farba biała do malowania drewnianych elementów
BIAŁA FARBA RENOWACJA KUCHNIA & MEBLE KUCHENNE V33 0,75 l – 65 zł
50 zł
razem
140 zł

Efekt końcowy:


13 komentarzy:

 1. Super :) czekamy na więcej materiałów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy :) już niedługo łazienka i kuchnia.

   Usuń
 2. Bardzo ładny efekt końcowy. Meble są odświeżone, wyglądają ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w swoim Salonie stół wenge. bardzo chętnie zmieniłabym mu kolor.
  wasze metamorfoza bardzo udana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to nic, tylko brać się do pracy ;)

   Usuń
 4. Hej :) A ja mam do Was pytanie po dłuższym czasie- jak wygląda blat stołu po tylu miesiącach od malowania? :) Czy farba nadal się trzyma? Noszę się z zamiarem pomalowania stołu farbą V33, ale mam wielkie obawy o jej trwałość. Producent nie pisze nic o dodatkowym lakierowaniu- czy u Was samo malowanie zdało egzamin? Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej :) A ja mam do Was pytanie po dłuższym czasie- jak wygląda blat stołu po tylu miesiącach od malowania? :) Czy farba nadal się trzyma? Noszę się z zamiarem pomalowania stołu farbą V33, ale mam wielkie obawy o jej trwałość. Producent nie pisze nic o dodatkowym lakierowaniu- czy u Was samo malowanie zdało egzamin? Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękna metamorfoza,super efekt końcowy☺

  OdpowiedzUsuń