.

poniedziałek, 21 marca 2016

DIY: TABORET BEKVÄM Z IKEA W TWOIM WŁASNYM WYDANIU


Jaki jest najbardziej popularny mebel z IKEA? Nie wiemy. Ale na pewno jednym z  bardziej popularnych jest taboret ze schodkiem BEKVÄM. Tani i niezwykle użyteczny. Do tego wielofunkcyjny. A jedną z jego największych zalet jest to, że bardzo łatwo można go zmienić tak, żeby pasował do Waszego wnętrza. 


Poniżej możecie zobaczyć, jaki wariant my wybrałyśmy. Jednak pole do popisu zostaje nieograniczone – kupcie dowolne kolory farb, mocną taśmę papierową i do dzieła.

ETAP I: WYBÓR FARB


Zdecydowałyśmy się na farbą akrylową z paru powodów. Przede wszystkim świetnie kryje drewno, łatwo się nią maluje i jest tania. Największy wybór kolorów zdecydowanie miał LUXENS i to jego wybrałyśmy. Co do samych kolorów – ze względu na pożądany efekt potrzebny był jeden jasny i dwa dominujące, ciemniejsze. Ponieważ połączenie szarości z turkusem nigdy nam się nie nudzi, stanęło na popielu, antracycie i turkusie (antracytu potrzebowałyśmy bardzo mało, więc wystarczył nam tester koloru COLORISSIM).


ETAP II: PRZYGOTOWANIE MEBLA

Tak jak przy renowacji każdego innego mebla, tak i przy taborecie na początku trzeba pamiętać o dokładnym umyciu i odtłuszczeniu. My dodatkowo przetarłyśmy całą powierzchnię drobnym papierem ściernym. Następnie rozkręcamy całe schodki na poszczególne elementy.

ETAP III: MALOWANIE KOLOREM BAZOWYM

Najlepszy efekt uzyskamy malując wałkiem. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą. Naszym kolorem bazowym był popiel. 


ETAP IV: WYKLEJENIE WZORU TAŚMĄ MALARSKĄ

Gdy wyschnie już druga warstwa (najlepiej drugiego dnia) wyklejamy geometryczny wzór. Zaopatrzcie się w naprawdę mocną taśmę – dzięki temu farba nie będzie wam wchodzić pod. Zabezpieczcie też ranty stopni, będzie wam łatwiej malować. 


ETAP VI: LAKIEROWANIE

Ze względu na to, że taboret jest rzeczywiście często używany, został dodatkowo zalakierowany. Użyłyśmy bezbarwnego lakieru na bazie wody – szybko schnie i nie ma zapachu.

Na samym końcu wystarczy złożyć taboret BEKVÄM z powrotem i oddać prawowitym właścicielom ;) 

3 komentarze: